Chorvatsko je jedním z nejnavštěvovanějších států Evropy. Vždyť ukrývá dechberoucí písečné pláže, klenoty architektury a majestátné přírody. Prvotřídním skvostem zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO jsou Plitvická jezera. Voda s modrou až smaragdovou barvou, stékající vodopády a krasové jeskyně se staly jedinečnou kulisou pro natáčení filmů podle předlohy Karla Maye, Vinettou.
Vodopády, kaskády a vápencové prolákliny
Národní park Plitvická jezera leží asi 220 km od Šibeniku, 219 km od Splitu a 150 km od Zadaru. Pro mnohé návštěvníky mohou být tak trochu z ruky, ale věřte, že se náročnější cesta vyplatí. Soustava 16 jezer a vodních kaskád leží v nadmořské výšce 500 – 640 m, přesněji v lokalitě Lika. V roce 1979 byla tato přírodní oblast zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, ale již roku 1949 se stala národním parkem. Do jezerního areálu lze vstoupit dvěma cestami, Ulaz 1 – Rastovača a Ulaz 2 – Hladovina. Návštěvníci se mohou pohybovat po šesti přehledných prohlídkových trasách, jež jsou od sebe barevně odlišeny. Národní park je otevřen celoročně. V zimě je otevírací doba 9 – 16 hod, v létě 7 – 20 hod a na jaře a podzim 8 – 18 hod.
Co vás čeká a nemine?
Jezerní soustavu obepínají zalesněné kopce pohoří Velika Kapela a Plješevice. Horní část parku pojímá 4 jezera a dolní prostor zase 12 jezer. Komplex vodopádů, kaskád a jeskyní leží ve vápencové proláklině. Je zajímavé, že říčka Plitvice, po které se oblast jmenuje, nespojuje žádné z jezer, ale spadá jimi vodopádem vysokým 76 m. Za zmínku stojí vodopád Sastavci pyšnící se výškou 49 m. Oko turisty zaujme zbarvení vody, cenná flora i flora. Do nepřístupných oblastí patří louka se 42 druhy orchidejí či prales s medvědy, rysy a vlky. Jezera jsou útočištěm pro ryby i raky. Jejich lov je samozřejmě přísně zakázán. Patříte mezi milovníky přírody? Nenechte si tento skvost Chorvatska ujít. Ubytování je možné v hotelovém resortu v Plitvicích anebo autokempu.