V Čechách po napadení sněhu většinou nastává zmatek, silničáři nestačí upravovat vozovky a lidé, jakožto řidiči, bývají dost často i ve stresu. Přenesme se do míst, kde naopak převládá klid právě v zimě. Ano, možná mnozí tušíte správně, jedná se o Rusko. Přes zimu se tu otevírají cesty zvané zimniky. Vedou přes jezera, řeky, ale i močály.

Několik zimniků je rozprostřeno po jezeře Bajkal

Jedná se o nejhlubší a nejstarší jezero, které je magnetem řady návštěvníků. Je to jedinečné a okouzlující jezero v každém ročním období. Až tuto něžnou křehkou krásu spatříte na první pohled, do slova a do písmene se vám podlomí kolena. Obrazce prasklin s bublinami vytváří neskutečný zážitek. Průzračný a půvabný led si vás získá svou neskonalou krásou.

Vstupenka k výletům – ledové cesty

Vypravte se po ledu do Hadí zátoky. Svojí výpravu můžete začít na poloostrově Svatý nos. Cestou k Hadí zátoce potkáte řadu nádherně zasněžených borových lesů Zabajkalského národního parku a dostanete se až do Čivyrkujského zálivu, kde už je opravdu led.

Je tu velikánská zima, teploměr dosahuje i minus 30 stupňů Celsia. V Hadí zátoce je možné spatřit jeden z nejteplejších termálních pramenů na Bajkalu. Koupat se tu můžete ve dvou dřevěných vanách přímo na pláži. Parádně si prohřejete tělo a vlije se vám do žil nová krev.

Obecně se nedoporučuje sejít z cest oficiálních zimniků, led tam může být tenký a vám tak hrozit nebezpečí. Jsou tu ukryty i ledové kry, propadliny a praskliny. Oficiální zimniky poznáte tak, že jsou značené, otevírají se začátkem února a mají informační cedule.

Nájezdy také musí splňovat svá pravidla, nemůže sem každé vozidlo, je dána kapacita hmotnosti. Ve spletitých cestičkách ledových cest naleznete i jiné věci mimo ledu, např. izolované termální lázně a různé domečky místních obyvatel. Tohle dobrodružství vám jednoznačně doporučujeme!