Cestování autem do zahraničí je pro Čechy poměrně běžnou záležitostí. Nejčastěji cestujeme samozřejmě do Chorvatska, které nám připadá jako druhý domov. I přesto doporučujeme pořádně se na cestu připravit. Češi mají často pocit, že se na cesty autem příliš připravovat nemusí. Opak je ale pravdou. Štěstí (a hlavně klidné nervy před cestou i při cestě) přeje připraveným. Přinášíme vám několik tipů, jak se pořádně nachystat, přestože už máte něco naježděno.

Zkontrolujte si osobní i auto doklady, abyste pak na cestě nezjistili, že nemáte dálniční známky, cestovní pojištění nebo že máte propadlou občanku.

Naložte auto alespoň den dopředu, nenechávejte to na ráno. Ušetříte tak nervy jak sobě, tak vaší partnerce či partnerovi.

Odpočiňte si a nevyrážejte hned po práci. Obzvláště pro řidiče je důležité být před cestou odpočatý a pořádně vyspaný.

Spánek, spánek, spánek – při dlouhé cestě dělejte přestávky alespoň na krátké vyspání. Nejezděte celou cestu „na jeden zátah“ a necpěte se zbytečně energetickými tyčinkami, nápoji a kávou. Dodají vám energii jen na chvíli a později bude únava ještě větší.

Naplánujte si přesně cestu. I pokud máte ve voze navigaci, je dobré mít v záloze klasickou papírovou mapu či autoatlas. Ten se může hodit v případě poruchy navigace.

Před odjezdem rozhodně doporučujeme zkontrolovat stav automobilu. I přestože se vám na krátké vzdálenosti ve městě jezdí dobře, tisíc kilometrů dlouhá cesta do Chorvatska vyžaduje větší přípravu a pořádnou kontrolu. Mějte v autě rezervu, reflexní vesty pro všechny cestující (zkontrolujte také, že jsou všichni v autě pojištění na cesty) a nachystejte si do mobilu krizová čísla v případě poruchy automobilu nebo nehody. Zkontrolujte i lékárničku, olej, chladicí a brzdovou kapalinu. Také si s sebou vezměte zásobu destilované vody, která se může hodit – ať už do ostřikovačů nebo do chladiče.

Během jízdy je dobré jíst lehkou stravu a pít neperlivé, neslazené nápoje. Ideální je ovocný čaj nebo obyčejná voda. K jídlu je vhodné ovoce a zelenina. Pokud jste spolucestující a bojíte se nudy, nezapomeňte přibalit sluchátka a přehrávač hudby, knihu, notebook s filmy a seriály anebo si s ostatními zahrajte slovní fotbal.